Düşük Sermayeli İş Fikirleri

düşük sermayeli iş fikirleri

 

Eminim bir çoğunuz kendi işini kurmak istemiştir. Daha yola çıkmadan karşınıza çıkan ilk sorunlardan birisi yapılacak iş fikridir. Bir diğer ana sorun da sermayedir. Bu yazımda sizlere, karşınıza çıkan bu iki soruna birden farklı çözümler bulacağız. Düşük bütçeli iş fikirleri nedir? Buyurun birlikte inceleyelim.

Sermaye ihtiyacı duymayacağınız veya çok az sermaye ile başlayabileceğiniz, İnternet öncelikli iş fikirleriyle başlayalım.

Sosyal Medya Üzerinden Satış Yapmak

Gün geçtikçe sosyal medya üzerinde giyim sektöründe gözle görülen bir artış olduğunu söyleyebilirim. Bu geniş alanda sizde kendinize yer bulabilirsiniz. Aklınızdan “ürün alıp satmak çok masraflı olur” düşüncesi geçmiş olabilir. Düşündüğünüz gibi değil. Size ürün sağlayacak tedarikçiler bulacaksınız. Siz sadece müşteriye ulaşacak, ürünü satacak ve payınızı alacaksınız.

Sosyal medya, özellikle de instagram üzerinde bir mağaza oluşturmalısınız. En basitinden ticaret forumları üzerinden bir çok tedarikçiye ulaşabilir, anlaşma sağlayabilirsiniz. Geriye sadece sayfanızda yayınlayacağınız ürünlere müşteri bulmak kalıyor. Mesela reklam vererek müşterilere ulaşabilirsiniz. Sadece reklam bütçesi ayırarak sosyal medya üzerinden satış yapabilirsiniz.

 

sosyal medya yönetimi

Sosyal Medya Danışmanlığı Yapmak

Her gün saatlerinizi ayırdığınız sosyal medya üzerinden iş fikri oluşturmak ister misiniz? Sosyal Medya Danışmanlığı yaparak çok düşük bir sermaye ile kendi işinizi oluşturabilirsiniz. Sosyal medya danışmanının ne iş yaptığından kısaca bahsetmek istiyorum. Kısaca sosyal medyada hesapların yönetilmesi diyebiliriz. Biraz daha açmak gerekirse, içerik üretimi, marka değerinin artırılması, hedef kitleye ulaşım, etkileşimlerin artırılması gibi bir çok hizmet sunmaktadırlar.

İnternet üzerinden Sosyal Medya Danışmanlığı hakkında eğitim seti alabilir, kendinizi bu konuda geliştirebilirsiniz ve düşük sermaye ile bu işe adım atabilirsiniz.

Hediyelik Eşya Satmak

El becerilerinize güvenir misiniz? Evinizde hediyelik eşya tasarımları yapabilir, internet üzerinden satışlarını gerçekleştirebilirsiniz. Neler yapabilirim diye düşünenlerin aklında bir şeyler canlanması için örnek vermek istiyorum. Kitap ayraçları, takılar, anahtarlık… El becerileriniz ve hayal gücünüz ile bir çok hediyelik eşya üretebilirsiniz. İnternet üzerinden reklamınızı yaparak satış yapabilirsiniz. Ürünler için çok az bir sermaye ihtiyacınız olacak.

Ufak bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Ürünlerinizi tek tek satmak biraz zahmetli olabilir. Ürünlerinizi toplu olarak sizden almak isteyen hediyelik eşya satan dükkanlar bulabilir ve onlarla anlaşırsanız daha yüksek karlı bir işe imza atabilirsiniz. Bulunduğunuz şehirden veya internet üzerinden biraz iletişim biraz çaba ile mutlaka sesinize kulak verecek birilerini bulabilirsiniz. Bir düşünün derim.

Tasarım Yapmak ve Tasarım Satmak

Bu iş fikri özellikle bilgisayar üzerinden tasarım ile uğraşan kişiler için ilgi çekici gelecektir. Tasarımlarınızı tişört üzerinde sergilemek ve satmak istemez misiniz? Güzel, dikkat çekici tasarımlar yapabilir ve tasarımlarınızı bir firma yardımıyla tişört üzerine baskı yaptırabilirsiniz. Kendi tasarımlarınızdan oluşan tişörtleri satabilirsiniz. 2-5 bin TL arası sermaye ile çok rahat bu işe başlayabilirsiniz.

Tasarım yapıyor ve yaptığınız tasarımlara güveniyorsanız, tasarımlarını satabilirsiniz. Tişört tasarımları, baskı için özel tasarımlar yapabilir ve bu tasarımların satışlarını yapabilirsiniz. Yeteneğinizi iş fikrine dönüştürün. Tasarım konusunda bilginiz yok fakat ilginiz varsa kursa giderek veya eğitim alarak kendini geliştirebilirsiniz.

 

tasarım yapmak

Online Destek Hizmeti Vermek

İnsanlar ile iyi ilişkiler kurabiliyor, diksiyonunuza güveniyorsanız doğru iş fikrine bakıyorsunuz. Bir çok firmanın destek hattı olduğunu düşünürseniz bu firmalardan birisi veya birçoğunda destek hizmet görevlisi olarak çalışabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kimi zaman online sistem üzerinden kimi zamanda telefon üzerinden müşterilere destek hizmeti sunmak. İnternet üzerinden biraz araştırma ile destek hizmeti arayan firmalar bulabilirsiniz. Neredeyse sermayesiz bir şekilde bu işe sahip olabilirsiniz.

Diğer para kazanma yolları için TIKLAYIN

Yarasa veya Solucan Gübresi Satmak

Son zamanlarda yarasa ve solucan gübresi hakkında bir şeyler duymuş olmanız lazım. Yarasa gübresi üretimi biraz daha zahmetli olduğu için solucan gübresinden bahsetmek istiyorum. Öncelikli olarak boş bir alana sahip olmalısınız. Özel olarak solucan satın almalısınız, onları toprak içerisinde belirli bir alanda tutmalı ve zamanla gübrelerini elde etmelisiniz. Gübre elde edimi hakkında bir çok detay var elbette. Hepsini burada yazıp sizleri sıkmak istemiyorum.

Bir aralar bende solucan gübresi üretimi işine girmeyi düşünmüş piyasa araştırması yapmıştım. Ortalama 1000 solucanı 100TL gibi bir ücretle alabiliyorsunuz. Solucanların maması var fakat fiyatları değişkenlik gösterdiği için bir şey söylemek istemiyorum. Bu işe ufak çaplı başlamak için ön görülen solucan sayısı 10bin civarlarında. Buradan az çok ne kadar sermayeye ihtiyaç olduğu ortaya çıkıyor.

Çay Ocağı Açmak

Bir bardak çayın fiyatını düşünün. Birde gün içerisinde yüzlerce bardak satış yaptığınızı. Ortaya çıkan paranın çok az bir kısmını masraflara çıkartın. Çay ocağı açmak için öncelikle mekan seçimi çok önemli. Ne kadar müşteri potansiyeli o kadar satış demektir. Başlangıç olarak kira masrafınıza ek olarak güzel bir çay ocağı satın almanız gerekecek. Bardak, çay, şeker masraflarını da hesaba katalım. 10 bin TL altı sermaye ile çay ocağı açıp kendi işinizin patronu olarak çalışmaya başlayabilirsiniz.

Alış Veriş Merkezlerinde Stand Açmak

Gün içerisinde binlerce kişinin uğrak noktalarından birisi olan AVM’lerde küçük bir stand açmak hiçte kötü bir fikir değil. En basitinden çok fazla bilgi istemeyen ürünler üzerinde düşünebilirsiniz. Mesela telefon kılıfı satışı yapabilirsiniz. Telefonlar için aksesuar, ekran koruyucu, telefon kapları satabilirsiniz. Farklı bir örnek daha vermek gerekirse, meyve suyu satabilirsiniz. Stand kirası ve bulunduracağınız ürün kadar sermaye ihtiyacınız olacak.

Çiğköfte Dükkanı Açmak

Ülkemizde son yıllarda çok büyük bir piyasaya sahip olan çiğköfte işinde ilginin hâlâ çok yüksek olduğunu düşünüyorum. Müşteri potansiyeli bulunan bir dükkan bulduğunuz zaman çiğköfte dükkanı açmaktan korkmayın. Ufak bir eğitim ve zamanla oluşacak tecrübe ile bu işin üstesinden gelebilirsiniz. Biraz düşünce ile müşterilere farklı güzellikler sunabilir, onların ilgisini çekebilirsiniz. Günümüz piyasası üzerinden masrafı konuşmak gerekirse, bayilik veren markalar 7.500TL – 10.000TL civarlarında bayilik veriyorlar. Dükkan içi düzenlenmesi, tezgah, dolap, masa, sandalye gibi bir çok ihtiyacı karşılıyorlar. Size neredeyse sadece dükkanı kiralaması kalıyor.

 

lokma dükkanı açmak

Lokma Dükkanı Açmak

Son zamanların yeni trendlerinden birisi olan çikolatalı lokma dükkanları her geçen gün hızla artıyorken bunlardan biriside neden siz olmayasınız? Bu kadar çok yeni markanın kurulması, bu işin uzun bir süre daha ilgi göreceğini gösteriyor.

Öncelikli ihtiyacınız, lokma döküm makinası ve lokma dolum tezgahı olacak. İkisinin bir arada satıldığı paketler var. 20bin TL gibi bir bütçeyle tezgah ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. İletişimize güveniyorsanız görüşmeler yaparak daha uygun fiyata tezgah satın alabilirsiniz. Lokma dökümü için usta bir çalışana ihtiyacınız olacak. İlgi çekecek dekorasyona sahip güzel bir dükkana da sahipseniz yolunuz açık olsun.

Evcil Hayvan Bakıcılığı

Belki bir çoğunuz ilk defa bu fikir ile karşılaşıyor olabilir. Evinizde sevimli dostlarımıza bakıcılık yaparak para kazanabilirsiniz. İnsanlar gün içerisinde çeşitli sebeplerden dolayı evcil hayvanlarına bakması için bir yer aramaktalar. Bireysel olarak bu işe talip olabilirsiniz. Çevrenizdeki insanlara ulaşabilir veya onların size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Firmalar ile görüşmeler yaparak evcil hayvan bakıcılığı hizmeti verebilir ve onlarla iş birliği yapabilirsiniz.

Yazar: Selim AKAGÜNDÜZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir